dekorhome.pl

Blog poświęcony dekoracjom wnętrz i architekturze

Lifestyle

Ocieplanie ścian od środka z płytami PIR

Ocieplanie ścian od środka z płytami PIR

Czym wykonać ocieplanie ścian od środka? Odpowiedź jest jednoznaczna – najlepiej wybrać systemowe rozwiązania, które zaprojektowane są z myślą o różnych typach przegród. W niniejszym artykule skupimy się na płytach PIR, które wchodzą w skład dedykowanych systemów ociepleniowych.

Techniki termoizolacji a rodzaje ścian

Wykorzystane określonych technik termoizolacji zależy od rodzaju i konstrukcji ścian. Poniżej krótka analiza przegród, z jakimi monter może mieć do czynienia podczas ocieplania budynku.

  1. Ściany szczelinowe – płyty PIR jak najbardziej sprawdzają się w przypadku ścian szczelinowych. Można je kłaść zarówno w nowych, jak i w remontowanych budynkach. Co więcej, dzięki zastosowaniu zamka pióro-wpust można ograniczyć zjawisko przenikania wiatru, a także powstawania mostków termicznych.

  2. Fasady wentylowane – w ich przypadku montaż płyt PIR jest dopuszczalny zarówno w nowych, jak i w remontowanych budynkach. Dzięki nim na ścianach fasad warstwa termoizolacyjna będzie szczelna i stabilna. Zaletą płyt PIR jest również możliwość połączenia ich z szeroką gamą wykończeń.

Dlaczego warto wybierać płyty PIR jako ścienne ocieplenia wewnętrzne?

Płyty PIR stosowane od wewnątrz sprawdzają się wszędzie tam, gdzie szczególnie ważna jest estetyka oraz efektywne wykorzystanie przestrzeni. Ważny jest również właściwy dobór grubości płyty, dzięki czemu można uzyskać optymalny współczynnik przewodzenia ciepła lambda. Nie bez znaczenia jest też sposób montażu płyty. Przed wyborem konkretnego modelu, warto zwrócić uwagę, czy producent dopuszcza np. przyklejenie płyty do podłoża.

Ścienne systemy ociepleń – przykłady sprawdzonych rozwiązań termoizolacyjnych

Projektując ocieplanie ścian od środka, warto zwrócić uwagę na system Deck-VQ®. Co prawda, jest on przeznaczony przede wszystkim do dachów płaskich i tarasów, ale można go wykorzystać również do ocieplania ścian.

Czym jest Deck-VQ®? To panel próżniowy, który został zamknięty w sztywnej obudowie charakteryzującej się dużą efektywnością termiczną. Mamy tu do czynienia z rdzeniem, którego współczynnik lambda wynosi zaledwie 0,006 W/mK. Atutem tego systemu jest wysoka trwałość i niezmienność wartości termoizolacji. Oznacza to, że płyta nie traci swoich właściwości nawet na skutek długotrwałej eksploatacji. Płyty Deck-VQ® sprawdzają się zwłaszcza w miejscach, w których mamy do czynienia z dość ograniczoną przestrzenią. Na korzyść systemu przemawia również łatwy i stosunkowo szybki montaż.

Reasumując, dzięki płytom PIR można stworzyć gotowe systemy ociepleniowe, które sprawdzą się również w przypadku przegród ściennych o bardzo zróżnicowanej konstrukcji i w miejscach, w których pojawia się potrzeba zastosowania systemów o wysokim stopniu termoizolacji.

Artykuł sponsorowany

Udostępnij