Dojazd do budowanej nieruchomości, organizacja przestrzeni koncertowej, a także skomunikowanie okresowej przestrzeni magazynowej z sąsiednimi drogami to tylko niektóre sytuacje, w których niezbędne jest wykorzystanie płyt drogowych na wynajem. Czym one tak naprawdę są? Co należy wziąć pod uwagę podczas wyboru odpowiedniego rozwiązania?
Dlaczego stosuje się drogi tymczasowe z płyt?
Często struktura gruntu uniemożliwia dowiezienie niezbędnych materiałów na plac budowy. Problem ten pojawia się zwłaszcza w okresie wiosennym, kiedy to mamy do czynienia z roztopami, a także w porze jesiennej, gdy ilość opadów drastycznie wzrasta. Rozwiązaniem tego problemu mogą być drogi tymczasowe, które:
-
budowane są z różnych materiałów, zapewniając stabilne podłoże o określonej nośności,
-
umożliwiają konstruowanie dróg przejazdowych, skrętów oraz placów,
-
wyposażone są w wytrzymałe elementy łączące,
-
zapewniają optymalną przyczepność.
Do budowy dróg wykorzystuje się płyty drogowe na wynajem. Mają one postać składanych modułów, które można łączyć w dowolny sposób.
Z czego można budować drogi tymczasowe?
Dobór materiału, z którego powstają moduły dróg tymczasowych, zależy przede wszystkim od warunków miejscowych, stopnia wilgotności, a także obciążenia, które ma oddziaływać na podłoże. Najczęściej używa się płyt drogowych na wynajem wykonanych z:
-
aluminium – jest to materiał zapewniający dobrą wytrzymałość i sprawdzający się w warunkach silnego zawilgocenia gruntu; moduły łączy się za pomocą połączeń skręcanych,
-
drewna – to materiał tani i łatwo dostępny, który można układać w warstwie pojedynczej lub potrójnej, dostosowując płytę do określonych obciążeń,
-
gumy – powstałe z niej płyty drogowe na wynajem mają najczęściej postać wzmocnionych mat zbrojonych, których nośność jest zależna od spoistości znajdującego się pod spodem gruntu,
-
tworzywa sztucznego – wykonane z niego panele są trwałe, niezawodne i zapewniają dużą przyczepność nawet w warunkach silnego zawilgocenia powierzchni dojazdowej,
-
stali – do tej grupy zalicza się płyty, które charakteryzują się bardzo dużą wytrzymałością i niewielką grubością, co ma istotne znaczenie w trakcie montażu.
Co jeszcze należy uwzględnić przy wyborze płyt?
Wybierając płytę drogową na wynajem, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów eksploatacyjnych. Jednym z nich jest przyczepność, czyli cecha pozwalająca na ograniczenie wystąpienia poślizgu podczas jazdy pojazdem. Uwzględnić trzeba również sposób łączenia poszczególnych modułów, który ma bezpośredni wpływ na konstrukcję drogi oraz sposób poprowadzenia zakrętów. Widać to zwłaszcza na przykładzie paneli wykonanych z tworzywa sztucznego, które – po połączeniu w drogę przejazdową – mają postać dwóch równoległych ścieżek. Wreszcie, przy wyborze płyt warto też uwzględnić kwestie związane ze wzmocnieniem płyt. W przypadku niektórych z nich (np. gumowych) konieczne jest zastosowanie tkaniny poliestrowej.
Reasumując, wybór płyt drogowych na wynajem ma istotne znaczenie w kontekście zapewnienia odpowiednich warunków dojazdu do tymczasowego magazynu, przestrzeni eventowej, a także placu budowy.
Artykuł sponsorowany