Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30
Sonda
Na co zwracasz uwagę kupując farbę?
FORNIR KAMIENNY - TAPETA Z KAMIENIA NATURALNEGO 0
Fornir kamienny - tapeta z kamienia nayuralnego

Kamień naturalny to jeden z bardzo dobrze znanych efektów aranżacyjnych. Od lat zachwyca nie tylko różnorodnymi barwami, lecz także ciekawą, nieregularną kompozycją. Wychodząc na przeciw najnowszym technologicznym rozwiązaniom tradycyjny kamień strukturalny często zastępowany jest fornirem kamiennym, potocznie nazywanym również kamienną tapetą, który pozwala na szybki i łatwy montaż bez konieczności obciążania ściany. Ten niemalże cienki jak papier, a zarazem wysoce elastyczny i trwały materiał to jedno z najlepszych rozwiązań do każdej powierzchni - jego zastosowanie gwarantuje eleganckie i niebanalne wykończenie wnętrza.

Czym jest fornir kamienny?

Fornir kamienny to nic innego jak kamień dekoracyjny. Uzyskuje się go z surowca, którym są skały łupkowe. Strukturalna laminacja łupków pozwala na ich wyodrębnienie w postaci cienkich kilkumilimetrowych warstw. Tak przygotowana cienka warstwa zostaje zespolona z włóknem szklanym przy użyciu żywic poliestrowych. Takie połączenie pozwala na zachowanie zwartej, mocnej struktury, a zarazem elastyczności. Naturalny materiał, jakim jest fornir powoduje, że jego powierzchnia jest lekko nieregularna, a odcień może delikatnie zmieniać się, co nadaje mu wyjątkowej oryginalności

Jakie zalety ma fornir kamienny?

Jest to materiał elastyczny i całkowicie wodoodporny – można zastosować go na powierzchnie mocno narażone na wilgoć. Dodatkowo jest niezwykle lekki, dzięki czemu nie obciąża np. ściany, a jego montaż jest łatwy i szybki. Jego unikalną cechą charakterystyczną są naturalne, stonowane barwy oraz ciekawa, delikatna struktura. Dzięki swoim właściwościom jest doskonałym elementem  aranżacji zarówno w stylu nowoczesnym jak i tradycyjnym.

Jak zamontować fornir kamienny?

Przed przystąpieniem do montażu należy dopasować „na sucho” każdy z arkuszy tak, by stworzyły odpowiedni wzór. Dzięki temu poznamy końcowy efekt wizualny. Ponadto bardzo ważne jest zdefiniowanie miejsca, w którym ma zostać wykonany montaż. To właśnie powierzchnia w danym pomieszczeniu definiuje wybór konkretnego kleju. Większość realizacji wykonuje się z użyciem kleju PU niepieniącego (Gluepar). Natomiast w miejscach o podwyższonej wilgotności zaleca się użycie kleju poliuretanowego. Do wyklejania można wykorzystać także kleje montażowe/polimerowe, np. Bison Poly-Max - niewymagającego stałego docisku, odpowiedniego do każdej powierzchni.

Powierzchnia przeznaczona do wyklejania powinna zostać odtłuszczona i wyczyszczona. Następnie przystępujemy do cięcia arkuszy według wcześniej dopasowanego wzoru. Docinanie wykonujemy nożycami ręcznymi lub elektronarzędziami. Należy pamiętać, by podczas docinania korzystać ze środków ochrony osobistej, tj. maski, okularów, rękawic, które uchronią nas przed pyłem lub drzazgami z włókna szklanego powstałymi w wyniku cięcia. Po docinaniu, za pomocą papieru ściernego o niskiej gradacji, ścieramy krawędzie arkuszy, by przybrały estetyczny wygląd. Kolejny krok to gruntowanie, które wymagane jest zwłaszcza przy stosowaniu klejów dyspersyjnych do ceramiki (wówczas gruntujemy spód forniru np. kwarcogruntem Ceresit CT16).

Wyklejanie forniru odbywa się na podobnej zasadzie jak klejenie tapet: rozpoczynając od krawędzi, przyklejamy kolejne części forniru, stopniowo go dociskając, by usunąć powietrze nagromadzone między arkuszami. W tym celu zaleca się użycie dociskowego wałka ręcznego. Ostatnim krokiem jest impregnacja, która nadaje powierzchni zmywalność. W tym celu należy użyć środka do kamienia naturalnego.

Sprawdź pełną ofertę: FORNIR KAMIENNY

Komentarze do wpisu (0)

więcej więcej
Waluty
Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl